Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kontrola cukru we krwi

12 stycznia 2021 r.
Udostępnij
Kontrola cukru we krwi

Zaburzenia gospodarki hormonalnej to w ostatnich latach bardzo popularna przypadłość, a najczęstszą ich przyczyną jest nieprawidłowa glikemia. Na szczęście można ją kontrolować samą dietą! Oto naturalne składniki, które wpływają na stężenie cukru we krwi bezpośrednio po spożytym posiłku.

Pełnowartościowe białko ułatwia kontrolę głodu. Wywołuje uczucie sytości i pomaga zwolnić tempo opróżniania żołądka, przez co cukier z pożywienia wchłania się zdecydowanie wolniej. 

  • Znajdziesz je m.in. w jajkach, rybach, grzybach, kiełkach, serach, otrębach, mięsie drobiowym, wołowym i wieprzowym.

Bardzo podobne działanie wykazuje błonnik z warzyw i owoców, który oprócz ograniczenia tempa wchłaniania cukrów, stanowi także czynnik prebiotyczny efektywnie przyczyniający się do rozwoju pozytywnej mikroflory w jelitach. Poprawia to procesy trawienne, zapobiega zaparciom, dostarcza składników odżywczych i przeciwzapalnych.

  • Znajdziesz go m.in. w marakui, awokado, gruszkach, jabłkach, bananach, porzeczkach, truskawkach, malinach, jeżynach, jagodach, suszonych morelach, śliwkach i figach oraz w soczewicy, cebuli, koprze, groszku, dyni,fasoli, grochu, marchwi, burakach, karczochach i brukselce.

Zdrowe tłuszcze (omega-3, omega-6, omega-9) stanowią substrat do syntezy związków biologicznych zwanych prostaglandynami, które odpowiadają za szeroko pojęte zdrowie, przede wszystkim gospodarki hormonalnej, a więc też węglowodanowej – związanej z glukozą i insuliną.

  • Znajdziesz je m.in. w oliwie z oliwek i olejach: rzepakowym, lnianym, rybim, z ogórecznika i wiesiołka.

Innym równie skutecznym sposobem utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi jest ograniczenie spożycia węglowodanów i stopniowe wdrażanie ich do codziennego menu poprzez produkty pełnoziarniste, np. owies i komosę ryżową będące jednocześnie bogactwem witamin i minerałów.

Efekty stosowania się do powyższych wskazówek są zauważalne już po 1-2 tygodniach, a przy zachowaniu zdrowej diety będą odczuwalne przez bardzo długi czas.