Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Rola snu w czasie diety

9 lipca 2020 r.
Udostępnij
Rola snu w czasie diety

Sezon urlopowy sprzyja niezwykle istotnej dla utrzymania prawidłowej masy ciała regeneracji organizmu. Zazwyczaj podczas procesu odchudzania uwaga skupia się wyłącznie wokół jedzenia i aktywności fizycznej. W ferworze codziennych obowiązków zapomina się o odpoczynku – bardzo ważnym elemencie tej zdrowotnej układanki.

Coraz więcej osób uznaje sen za krótką przerwę pomiędzy jednym a drugim dniem; nie dba o jego higienę; zapomina o wartości popołudniowej drzemki, traktując ją jak wroga zabierającego cenny czas. Co gorsza, aby do niej nie dopuścić, sięga po substancje stymulujące i napoje energetyczne. To błędne koło, bowiem mogą być przyczyną nadmiernego pobudzenia, lęków czy niepokoju, które to z kolei zwiększają poziom stresu, utrudniając nie tylko zasypianie, lecz także utratę wagi.

Na zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że nocny odpoczynek wpływa na wiele procesów fizycznych i psychicznych – normalizuje pracę serca i ciśnienie krwi, a blokując wytwarzanie hormonów stresu, kortyzolu i katecholaminy, pozwala się odprężyć i wyciszyć. Podczas zdrowego snu w organizmie regeneruje się nawet 20 milionów komórek, które pozytywnie wpływają m.in. na witalność, odporność, pracę mózgu, nastrój i zachowanie właściwej masy ciała. To ostatnie zawdzięczamy hormonom głodu i sytości – grelinie i leptynie. Niedostateczna ilość snu zaburza ich produkcję, potęgując apetyt.   

Badania prowadzone na całym świecie niejednokrotnie dowiodły, że osoby śpiące mniej niż powinny częściej sięgają po żywność wysokoenergetyczną, mają słabość do produktów o dużej zawartości tłuszczu oraz skłonność do podjadania pomiędzy posiłkami. Często idzie to w parze ze złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, brakiem koncentracji i osłabieniem.

Na dobranoc

Aby sen spełniał wszystkie swoje funkcje zdrowotne, trzymaj się poniższych zasad:

  • Ruszaj się w ciągu dnia – aktywność fizyczna obniży poziom energii wieczorem i poprawi jakość snu.
  • Stwórz wieczorne rutyny – dzięki nim zarówno Twój umysł i ciało będą mogły zrelaksować się po ciężkim dniu. Możesz stosować techniki i ćwiczenia relaksacyjne lub po prostu sięgnąć po ulubioną książkę, wziąć ciepłą kąpiel czy wypić wyciszające zioła.
  • Zadbaj o komfortową przestrzeń – sypialnia powinna być możliwie wyciszona, dobrze przewietrzona, a pościel pachnąca i delikatna.
  • Wyłącz wszystkie sprzęty elektroniczne! Telewizor, telefon i komputer wydzielają niebieskie światło, które zmniejsza wydzielanie melatoniny, utrudniając zasypianie.
  • Kładź się odpowiednio wcześnie –  pożądana długość snu w ciągu doby zależy głównie od wieku. Najwięcej potrzebują go najmłodsi (ok. 12 godzin), następnie nastolatki (8-10 godzin), dorosłym wystarcza 7-9 godzin. Po 65. roku życia zapotrzebowanie organizmu na sen rośnie, zwiększając się nawet do 11 godzin.

Życzymy słodkich snów! :)