Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Choroby tarczycy a udział w programie

18 czerwca 2021 r.
Udostępnij
Choroby tarczycy a udział w programie

Wiele osób podejmujących zmagania ze zbędnymi kilogramami w FIT6 cierpi na niedoczynność tarczycy (choroba ta, w przeciwieństwie do Hashimoto, nie stanowi przeciwwskazania do udziału w programie). Ze względu na niedostatek hormonów bądź problem na poziomie przysadki i TSH ich tempo przemian metabolicznych jest znacznie spowolnione. W większości też zażywają odpowiednie leki – Euthyrox lub Letrox.

Ale jak je stosować wobec rutyny suplementacyjnej i żywieniowej?

Składnikiem aktywnym wspomnianych medykamentów jest lewotyroksyna, która najlepiej wchłania się na czczo. Optymalną przerwą między połknięciem tabletki a pierwszym posiłkiem lub suplementem diety jest godzina. Lek powinno popijać się jedynie wodą, ponieważ napoje takie jak kawa, herbata czy sok owocowy mogą negatywnie wpływać na jego biodostępność.

W ten prosty sposób zapewni się organizmowi dostarczenie skutecznej dawki leku, który wywoła efekt biologiczny normujący metabolizm, a sobie oczekiwaną utratę wagi.

W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego i skontaktować się z opiekunem programu pod adresem dietetyk.fit6@fmworld.com.