Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Ciąża i karmienie piersią a program FIT6

23 lipca 2019 r.
Udostępnij
Ciąża i karmienie piersią a program FIT6

Jeden z najważniejszych punktów listy wykluczeń z programu FIT6 dotyczy kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią. Każda z nich w tym wyjątkowym okresie życia powinna otoczyć swoje ciało szczególną opieką i pod żadnym pozorem nie stosować diet niskokalorycznych, gdyż może zaszkodzić nie tylko sobie, ale przede wszystkim swojemu dziecku!

DIETA

Zapotrzebowanie energetyczne organizmu sukcesywnie zwiększa się w każdym trymestrze ciąży. Dzieje się tak ze względu na stopniowy rozwój poszczególnych układów i narządów płodu. Dieta stosowana podczas uczestnictwa w programach odchudzających jest niewystarczająca dla wyjątkowych potrzeb kobiet w ciąży. Istnieje możliwość, że eliminacja niektórych produktów spożywczych może spowodować występowanie niedoborów składników odżywczych, w tym przypadku niezbędnych dla prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka.

Oczywiście niezwykle ważne jest, aby kobieta ciężarna wprowadziła do swojej codziennej diety zdrowe nawyki. Nie wolno jej zapominać o regularnych posiłkach, wyeliminowaniu żywności wysokoprzetworzonej oraz odpowiednim nawodnieniu. Nie ma to jednak nic wspólnego z dietą niskokaloryczną, której następstwem jest utrata średnio 1 kilograma każdego tygodnia!

SUPLEMENTACJA

Podczas ciąży i karmienia piersią nie można bez konsultacji z lekarzem prowadzącym przyjmować żadnych suplementów diety. Często przyczyna leży w zawartych w nich wyciągach roślinnych, nawet jeśli ogólnie przyjęto, że wykazują działanie prozdrowotne. W przypadku większości takich składników nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań potwierdzających, że ich stosowanie jest korzystne dla rozwijającego się w łonie matki dziecka lub noworodka żywiącego się jej mlekiem.

Dla każdej mamy zdrowie jej potomka powinno być absolutnym priorytetem. Ciało po porodzie potrzebuje czasu, aby wrócić do formy sprzed ciąży. Pozwól mu na to, skupiając się na macierzyństwie. Na diety odchudzające przyjdzie pora, kiedy maluch trochę podrośnie.