Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Co robić, gdy waga zaczyna stać w miejscu

17 września 2019 r.
Udostępnij
Co robić, gdy waga zaczyna stać w miejscu

Tempo utraty masy ciała jest kwestią indywidualną, zależy od metabolizmu oraz konsekwencji w przestrzeganiu zasad diety. Pewne zjawisko dotyczy jednak wszystkich – na początku, ku naszej uciesze, kilogramy znikają szybko, ale niestety, z biegiem czasu proces ten zwalnia. Czasami dochodzi nawet do stagnacji wagi…

Efekt plateau

Efekt plateau to normalna reakcja organizmu polegająca na przejściowym ustabilizowaniu wagi po okresie intensywnej utraty masy ciała. Pomimo ścisłego przestrzegania zasad diety i aktywności fizycznej waga może pozostawać na tym samym poziomie nawet przez kilka tygodni. To najczęstszy powód frustracji i spadku motywacji. Zatrzymanie wyników powoduje, że człowiek poddaje się i rezygnuje ze starań o szczupłą sylwetkę. To wielki błąd!

Organizm ludzki jest energooszczędny i ma wysoką zdolność adaptacji do nowych warunków. Oznacza to, że ma tendencję do przetrwania przy stosunkowo niskim wydatku energetycznym. Kiedy spożywa się nadwyżki kalorii, tworzy zapasy w postaci tkanki tłuszczowej; kiedy z kolei się je ogranicza, następuje szybsza utrata masy ciała, a organizm stopniowo wykorzystuje nagromadzone zapasy. Efektem tego jest mniejsza waga oraz zredukowana ilość tkanki tłuszczowej.

Największe błędy, jakie popełniasz, to brak cierpliwości i wytrwałości!

To normalne, że kiedy osiągasz dobre efekty, masz również motywację. Jeśli jednak nie widzisz ich przez dłuższy czas, czujesz się zniechęcony. Wtedy zwykle pozwalasz sobie na największy grzeszek – zajadanie rozczarowania. Podczas objadania się Twoje ciało, które do tej pory było w trybie energooszczędnym, zaczyna z powrotem magazynować tkankę tłuszczową.

Co zrobić, aby sobie z tym poradzić?

  1. Zwiększ wydatek energetyczny, wprowadzając do swoich codziennych rytuałów aktywność fizyczną. Najlepiej sprawdzi się tutaj trening siłowy.
  2. Upewnij się, że w Twojej diecie są dozwolone w programie FIT6 węglowodany (komosa ryżowa, płatki owsiane, owoce) i źródło zdrowych tłuszczy (orzechy, migdały, oliwa z oliwek). Skrajne ograniczenie tych produktów nie jest korzystne dla zdrowia!
  3. W wolnej chwili zajrzyj do swojego dzienniczka żywieniowego. Zweryfikuj odstępstwa, na jakie pozwalałeś sobie w przeciągu ostatnich tygodni. Czasem okazuje się, że przyczyna zatrzymania wyników jest właśnie tam!
  4. Pamiętaj o detoksie, gdyż jedną z jego funkcji jest właśnie zapobieganie stagnacji wagi.
  5. Stale monitoruj ilość wypijanych płynów. Twój mocz powinien być jasny i nie mieć intensywnego zapachu. Jeśli jest inaczej, być może pijesz zbyt mało wody.

Nie poddawaj się!

Jeśli przestrzegasz rygorystycznie wskazówek żywieniowych oraz przyjmujesz suplementy diety zgodnie z ich przeznaczeniem, osiągniesz gwarantowane przez nas wyniki. Małe kryzysy mogą się zdarzyć, ale nie pozwól im zaważyć na Twoim celu.

 

Jeśli nadal masz problemy ze zrozumieniem, co należy zrobić, aby poprawić swoje wyniki, skontaktuj się z Klaudią, dietetykiem klinicznym i ambasadorem programu FIT6 w Polsce, pod adresem dietetyk.fit6@fmworld.com.