Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Czym zastąpić jajka w diecie

8 stycznia 2020 r.
Udostępnij
Czym zastąpić jajka w diecie

Jaja kurze pojawiają się w przepisach kuchni FIT6 niezwykle często, gdyż są nieocenionym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego oraz wielu cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Ponadto na długo zapewniają uczucie sytości i ułatwiają przygotowanie wielu dietetycznych wypieków.

Niestety, nie wszyscy mogą je spożywać. Białko jaja kurzego znajduje się w grupie najsilniejszych alergenów pokarmowych, a alergia na nie jest jedną z najczęściej spotykanych chorób o podłożu alergicznym. Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że dotyczy wyłącznie białka, a nie żółtka. W praktyce jednak osoby dotknięte tą przypadłością muszą całkowicie wyeliminować ze swojej diety jajka w każdej postaci.

Jeśli problem dotyczy także i Ciebie – bez obaw, możesz z powodzeniem brać udział w programie FIT6! Przygotowuj zdrowe wypieki, korzystając z odpowiednich produktów i technik kulinarnych.

Najpopularniejsze zamienniki 1 jajka to:

  • purée z 1/2 dojrzałego banana (dodaje słodkim wypiekom wilgoci i skleja ciasto)
  • 1/4 szklanki purée z dyni (do wypieku chlebka FIT6 lub ciasteczek owsianych)
  • 1/4 szklanki musu jabłkowego (wiąże suche składniki wypieków i nadaje im odpowiednią wilgoć)
  • 1 łyżka siemienia lnianego namoczonego w 3 łyżkach gorącej wody (dzięki kleistej i gęstej konsystencji pomaga wiązać składniki wypieków i nadaje im odpowiednią wilgoć)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia zmieszane z 1 łyżką dowolnego oleju i 2 łyżkami wody (zapewniają wypiekom puszystość, wilgoć i odpowiednią teksturę)
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej wymieszana z 1 łyżką octu (dodaje wypiekom puszystości)
  • 1 łyżka mąki owsianej zmieszanej z 1/4 szklanki ciepłej wody (zagęszcza sosy)

Ciekawą przyprawą, która nada potrawie jajecznego smaku jest czarna sól występująca także pod nazwą kala namak. Aby nadać potrawom tak lubiany aromat zakazanych jaj wystarczy jej niewielka ilość, poza tym, jak każda inna sól, w nadmiarze szkodzi zdrowiu. Doskonale nadaje się do past kanapkowych, pasztetów oraz wielu innych wytrawnych dań.

Smacznego!