Powrót do listy Następny artykuł

Gluten a otyłość i nadwaga

9 czerwca 2018 r.
Udostępnij
Gluten a otyłość i nadwaga

Gluten to białko lub dokładniej – mieszanka białek, która znajduje się w pewnych zbożach. Niektóre białka znajdujące się wewnątrz ziarna zboża, wymieszane z wodą i podgrzane, tworzą połączenia, czyli właśnie gluten. To on sprawia, że ciasto jest bardziej elastyczne, kleiste i zatrzymuje wodę, co daje efekt w postaci produktu końcowego, który się nie kruszy, jest bardziej puszysty i gładki.

Zazwyczaj, np. przy produkcji chleba, gluten przechwytuje powietrze wytworzone podczas fermentacji, co sprawia, że oprócz tego, że chleb jest puszysty, rośnie i zwiększa swoją objętość. Jeśliby użyć mąki bez glutenu lub jeśliby kupić produkt bezglutenowy, widoczna będzie różnica w konsystencji, produkt będzie bardziej „suchy”.

Zboża zawierające gluten

Gluten znajduje się w określonych gatunkach zbóż, do których należy pszenica, żyto i jęczmień. Wszystko, co jest przetworzone z tych zbóż, zawiera gluten. Możemy sobie zatem wyobrazić ilość codziennie spożywanych produktów zawierających to białko. Ale czy to takie złe? Przez ostatnie lata wiele się na ten temat dyskutowało…

Czy gluten jest szkodliwy?

Według badań osoby zdrowe tolerują gluten. Ale dla nas nie jest najistotniejsze, czy to białko jest tolerowane, czy nie. Tolerujemy w końcu też tytoń i alkohol, i to powszechnie, a są to produkty wysoce szkodliwe dla zdrowia człowieka... Tolerancja wiąże się ze zdolnością trawienia. I nie wszyscy trawimy gluten tak źle, żeby wywoływał u nas silne i nieprzyjemne objawy. Istnieją jednak dowody na poprawę stanu zdrowia osób cierpiących na choroby przewlekłe o charakterze zapalnym po wyeliminowaniu glutenu z ich diety. Nawet trądzik zmniejsza się radykalnie po redukcji spożywania tego białka. Podobnie sprawa ma się w przypadku otyłości, ale nie jest pewne, że ma to bezpośredni związek z glutenem… Oczywiste jest natomiast, że poziomy glikemii i cholesterolu polepszają się przy takiej zmianie żywieniowej. Istnieją za to dowody naukowe, że poprawia się wrażliwość na insulinę, gdy z diety wyeliminuje się produkty żywnościowe zawierające gluten. Co więcej, jest to strategia, którą bierze się pod uwagę w leczeniu otyłości i nadwagi.

Warto jednak pamiętać, że eleminacja glutenu z diety powinna być konsultowana z dietetykiem, aby mieć pewność, że dieta nadal spełnia wymogi żywieniowe.