Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

O słabościach, czyli dlaczego się poddajemy?

9 czerwca 2018 r.
Udostępnij
O słabościach, czyli dlaczego się poddajemy?

Często w gabinecie obserwuję pewne zjawisko – pacjenci się poddają! Wierzę, że jest to powiązane z motywacją... lub raczej... z jej brakiem!

Proces odchudzania jest wymagający. Podstawowym jego elementem jest silna wola. To zdolność do niepoddawania się w gorszych momentach. To umiejętność znalezienia w sobie tego głosu, który w najcięższych chwilach powie nam „dasz radę”, „idź”, „zrób”!

Abym mogła pomóc, muszę zrozumieć, co sprawia, że dana osoba trafiła do mojego gabinetu. Zadaję więc pytanie: „Dlaczego chcesz schudnąć”?

Wyobraźmy sobie, że mam 5 pacjentów i odpowiedzi są następujące:

  1. „Dlatego, że nie czuję się ze sobą dobrze”
  2. „Dlatego, że nie lubię oglądać siebie takiej”
  3. „Nie jestem atrakcyjna dla mojego męża”
  4. „Mówią, że jestem gruby”
  5. „Bo tak zalecił lekarz”

Wiecie, które z tych 5 osób mają największe szanse, żeby się nie poddać? Dwie pierwsze. A wiecie dlaczego? Bo chcą zrobić to dla siebie! Pozostali mogą znaleźć motywację na późniejszym etapie, gdy już poczują się ze sobą lepiej. Ale jeśli ta kwestia – motywacja – nie zostanie odpowiednio wypracowana, najprawdopodobniej ci pacjenci się poddadzą lub będą mieli problem z utrzymaniem osiągniętych rezultatów.

Odchudzianie to proces przemiany osoby i życia tej osoby!

Musimy zrobić to dla siebie! Jeśli tak nie będzie, zawsze znajdziemy wymówki. Wysiłek, jaki wkładamy w znalezienie wymówek jest większy niż wysiłek, jaki wkładamy w to, aby spróbować... Pomyśl o tym!

Znajdź swoją motywację, a my znajdziemy rozwiązanie!

Dr. Lídia Marrao, dietetyk