Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jedzenie bez wyrzutów sumienia

28 października 2020 r.
Udostępnij
Jedzenie bez wyrzutów sumienia

Konjac to roślina z rodziny Amorphophallus, po polsku zwana Dziwidłem. Pojawiła się w naszym kraju na przełomie XIX i XX wieku, budząc w środowisku botaników niemałe zaskoczenie. Dziś jest niezwykle popularna wśród osób dbających o linię i zdrowie, co już absolutnie nikogo nie dziwi.

Prawdziwym rarytasem jest jej korzeń, z którego pozyskuje się glukomannan – rozpuszczalną w wodzie frakcję naturalnego błonnika o wielu wartościowych dla organizmu właściwościach:

  • łagodzi zaparcia
  • obniża cholesterol
  • reguluje poziom cukru
  • wspomaga usuwanie toksyn
  • stanowi czynnik prebiotyczny
  • ma niemal zero kalorii

Między innymi dlatego sekcję ze zdrową żywnością w dobrze Wam znanej linii NUTRICODE otwierają produkty Konjac Superfood: Fettuccine, Penne, Spaghetti, Angel Hair oraz Rice, które możecie wprowadzić do swojej diety na każdym etapie programu FIT6! Zaspokajają głód bez wyrzutów sumienia, a dzięki dużej ilości błonnika pozwalają najeść się do syta i poprawić motorykę jelit. Nie zawierają cukru, tłuszczu, zbóż, glutenu, soi ani składników pochodzenia zwierzęcego, a jedna porcja to tylko 5 kalorii!

Zachęcamy do eksperymentowania ze smakami, teksturami i dodatkami oraz tworzenia z produktami konjac w roli głównej rozmaitych dań obiadowych, wytrawnych sałatek czy słodkich deserów. Sam ryż i makaron przygotujecie zaledwie w 2 minuty!

Polecamy także Konjac One Week Pack, który skomponujecie według własnych potrzeb i upodobań na cały tydzień. Możecie wybierać spośród wszystkich pięciu rodzajów dostępnych produktów i każdego dnia kłaść na talerzu inną porcję zdrowia.

Bo najważniejsze, aby prawidłowe odżywianie weszło w nawyk!