Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Otyłość a rak piersi

18 października 2022 r.
Udostępnij
Otyłość a rak piersi

Szacuje się, że przyczyną powstawania blisko 30% nowotworów jest niewłaściwa dieta. Sprzyja im także nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej. Jeśli do natychmiastowej zmiany nawyków żywieniowych nie skłaniają Cię względy estetyczne, to powinny zdrowotne! W różowym październiku warto ponownie przyglądnąć im się z bliska. 

TŁUSZCZ – SPRZYMIERZENIEC RAKA

Związek otyłości z nowotworem piersi jest skomplikowaną grą metaboliczną pomiędzy trzema składowymi: krążącymi w organizmie estrogenami, insuliną jako czynnikiem wzrostu komórek rakowych oraz funkcją komórek tłuszczowych. Ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka u otyłych kobiet po menopauzie jest trzykrotnie wyższe niż u szczupłych. Ograniczona wydolność badania klinicznego związana z ilością tkanki tłuszczowej, niechęć do aktywności fizycznej oraz złe nawyki żywieniowe skutkują większym stopniem zaawansowania choroby w chwili rozpoznania. Trudności pojawiają się także podczas leczenia: u osób ze znaczną nadwagą wzrasta m.in. ryzyko powikłań zatorowo-zakrzepowych po znieczuleniu, operacji czy chirurgii układu chłonnego.

PROFILAKTYKA NA TALERZU

Jedną z głównych przyczyn wzrostu masy ciała i otyłości, a także czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka piersi jest nadmierne spożywanie produktów o wysokim ładunku glikemicznym. Znajdujące się w nich cukry są szybko rozkładane i absorbowane do krwioobiegu, gwałtownie podnosząc poziom glukozy. Aby temu zapobiec, unikaj alkoholu, cukru, słodkich napojów gazowanych i pieczywa, słonych przekąsek, nienasyconych kwasów tłuszczowych (masło, majonez, olej słonecznikowy i kukurydziany, czerwone mięso) oraz żywności wysoko przetworzonej (parówki, chipsy, kremy, sery topione).

A oto cenne składniki odżywcze i ich źródła:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe – ryby, oliwa z oliwek, awokado, olej rzepakowy i lniany
  • witamina E – oleje roślinne, nasiona, pestki, orzechy
  • karoten – warzywa i owoce w intensywnych kolorach
  • witamina D – tłuste ryby morskie, wysokiej jakości suplementy diety
  • witamina C – warzywa (natka pietruszki, papryka, kapusta, chrzan) i owoce (jagody, wiśnie, kiwi, cytrusy)
  • wapń – produkty mleczne, ryby, migdały, mak, słonecznik, nasiona roślin strączkowych, brokuły
  • cynk – owoce morza, orzechy, nabiał, jajka, mięso
  • selen – orzechy brazylijskie, ryby, kakao, kasza gryczana, jajka

Otyłość jest możliwym do wyeliminowania czynnikiem rozwoju raka piersi. Walka podjęta przeciwko niezdrowemu stylowi życia może istotnie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Zacznij ją już dziś!