Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Rozwiązujemy problem zaparć

15 listopada 2019 r.
Udostępnij
Rozwiązujemy problem zaparć

Zaparcia to stan organizmu, w którym defekacja następuje rzadziej niż dwa razy w ciągu tygodnia (norma zakłada 1-2 dobrze uformowane stolce dziennie lub jeden co drugi dzień). Mogą mieć charakter krótkotrwały, nie powodując dyskomfortu, lub przewlekły, będący powodem uciążliwego bólu w okolicy brzucha, wzdęć oraz braku efektów odchudzania. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania zaparć i jak im zapobiegać!

W trakcie programu

Produkty węglowodanowe, takie jak pieczywo, płatki, otręby, rośliny strączkowe i owoce są dobrym źródłem błonnika rozpuszczalnego, który ma zdolność do wiązania wody i formułowania miękkiego kału. Dlatego diety ograniczające ich ilość, a do takich należy FIT6, mogą być podłożem problemów związanych z wydalaniem. W związku z tym naturalnym jest, że niektóre osoby dołączające do programu zauważają nie tylko zmianę w częstotliwości wypróżnień, ale i w konsystencji stolca.

Przyczyny

W centralnej i zachodniej Europie zaparcia są jedną z najczęściej wymienianych dolegliwości trawiennych, a ich przyczyną może być:

  • niedostateczna ilość błonnika rozpuszczalnego w diecie
  • wypijanie mniej niż 1,5 litra wody dziennie
  • radykalne zmiany w sposobie żywienia
  • siedzący i/lub stresujący tryb życia
  • brak aktywności fizycznej i/lub odpoczynku
  • zmiany hormonalne (wywołane np. ciążą lub menopauzą)
  • ignorowanie uczucia parcia na stolec
  • częsta zmiana stref klimatycznych
  • nadużywanie środków przeczyszczających
  • przyjmowanie leków hamujących motorykę jelit, np. przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych lub przeciwlękowych

Profilaktyka

Zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego mamy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko wystąpienia zaparć:

  1. Każdego dnia wypijaj dużą ilość wody, a w przypadku zatwardzenia utrudniającego normalne funkcjonowanie nawet 2,5-3 litry; woda zmiękcza masy kałowe i ułatwia wypróżnianie. O odpowiednim nawodnieniu organizmu świadczy przejrzysty lub jasnożółty mocz.
  2. Nie zapominaj o aktywnym stylu życia! Regularne uprawianie sportu skutecznie zapobiega rozleniwieniu jelit. Nawet zwykły, energiczny spacer pobudzi je do pracy.
  3. Zwiększ w diecie ilość produktów będących źródłem błonnika pokarmowego, np. owsa, orzechów, nasion oraz świeżych owoców. Nie tylko przyspieszy to pasaż treści jelitowej, ale i pozwoli uniknąć zaparć w przyszłości.
  4. W przypadku uporczywych zaparć wzbogać dietę o niemielone nasiona siemienia lnianego, chia lub babki płesznik, które doskonale sprawdzają się w roli „szczotki” czyszczącej jelita z zalegających treści. Pamiętaj jednak, że aby spełniły swoją funkcję, muszą być spożywane z odpowiednią ilością płynów, która umożliwi im produkcję śluzów ułatwiających wydalanie.
  5. Nie ignoruj nigdy potrzeby oddania stolca. Jeśli tylko poczujesz, że musisz skorzystać z toalety, nie odkładaj tego na później. Umożliwienie sobie defekacji w odpowiednim momencie przyczynia się do unormowania cyklu wypróżnień.

Ponadto przyjmowanie suplementu diety w postaci błonnika pokarmowego może okazać się w Twoim przypadku najbardziej naturalnym i skutecznym rozwiązaniem. Jego regularne stosowanie nie powoduje efektu przeczyszczającego, jednakże aktywnie wspomaga pracę jelit, ma działanie prebiotyczne i pomaga kontrolować apetyt. W sytuacji, gdy powyższe środki zawiodą, możesz podjąć próbę pokonania zaparć herbatą (bez cukru i owoców) o delikatnych właściwościach przeczyszczających. Jeśli i to nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem.