Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Płatki owsiane – codzienna porcja zdrowia

15 października 2019 r.
Udostępnij
Płatki owsiane – codzienna porcja zdrowia

Owies to niezwykle wartościowe zboże będące doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, białka, witamin (E i z grupy B), błonnika rozpuszczalnego, cennych mikro- i makroelementów oraz licznych minerałów, takich jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, cynk i potas.

Jego codzienne spożywanie niesie za sobą wiele korzyści:

  • wspomaga proces utraty masy ciała
  • zapewnia na długo uczucie sytości
  • pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca
  • w formie otrębów świetnie sprawdza się w profilaktyce zaparć
  • zawarta w nim skrobia znakomicie wspomaga pracę mikroflory jelitowej

Na rynku można spotkać owies w trzech formach:

  1. Płatki owsiane to najbardziej popularna z nich. Ich skład zawiera około 68% węglowodanów, 13% białka, 7% tłuszczów i 12% błonnika pokarmowego. Wykorzystywane są do przyrządzania owsianek, granoli, ciastek, batoników i zdrowych panierek (świetnie zastępują bułkę tartą czy mąkę, nadając potrawom chrupkości i cennych wartości odżywczych). Można z powodzeniem zastosować je jako składnik spodu do ciast lub dodatek do wypiekanego pieczywa.
  2. Mąka owsiana jest nieco mniej popularnym produktem niż płatki owsiane, warto jednak wprowadzić ją do swojej diety. Tradycyjnie produkowana jest z pełnych ziaren owsa, bez oddzielania otrębów i zarodków. To wszystko sprawia, że nie traci witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Może być zatem wykorzystywana do przygotowania zdrowych, pełnowartościowych wypieków i z powodzeniem zastępować mąkę pszenną.
  3. Otręby owsiane powstają z przemiału owsa. W ich skład wchodzi głównie zewnętrzna warstwa ziarna. Zawierają dużo błonnika pokarmowego, witamin i mikro- oraz makroelementów. W połączeniu z odpowiednią ilością wypijanych płynów usprawniają pracę przewodu pokarmowego.

Owsianka to posiłek pełen cennych składników odżywczych, dlatego niejednokrotnie zachęcaliśmy Was do jej jedzenia!

DYNIOWA OWSIANKA

OWSIANKA Z TRUSKAWKAMI

OWSIANKA Z CYNAMONEM

Owies w każdej z trzech wymienionych w artykule form jest dozwolony już od pierwszego etapu programu!