Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

10 przykazań skutecznego odchudzania

28 lutego 2020 r.
Udostępnij
10 przykazań skutecznego odchudzania

Poznaj dziesięć zasad, których przestrzeganie pozwoli Ci zdrowo i skutecznie tracić na wadze!

1. Stawiaj sobie cele

Zacznij od postawienia sobie bardzo konkretnego, ograniczonego w czasie i realnego celu. Zdecyduj, ile kilogramów miesięcznie lub tygodniowo chcesz stracić i wyznacz nagrodę, jaką sobie sprawisz po realizacji tego zamierzenia. Nigdy nie uzależniaj swoich postanowień od innych i nie porównuj się z nimi, gdyż tempo odchudzania jest bardzo indywidualne i zależy od czynników takich jak waga początkowa, wiek czy stan zdrowia.

2. Zasiadaj do stołu o stałych porach

Przestrzeganie regularnych godzin posiłków sprawia, że przemiana materii jest ustabilizowana, a organizm sygnalizuje potrzebę przyjęcia kalorii dokładnie w momencie, kiedy zasiadasz do stołu. Jedz śniadanie w ciągu 60 minut od przebudzenia się, a lekkostrawną kolację 2 godziny przed snem.

3. Nie opuszczaj posiłków

Aby spalać tkankę tłuszczową, należy spożywać odpowiednią ilość pokarmów, czyli taką, która nie spowalnia przemiany materii. Jedzenie zbyt małych porcji prowadzi do tego, że hormony regulujące metabolizm zaczynają go zaburzać, a energia pozyskiwana jest z tkanki mięśniowej zamiast z tłuszczowej – inteligentny organizm robi sobie zapasy, zabezpieczając się w ten sposób przed głodem. Poza tym opuszczanie posiłków prowadzi wyłącznie do tego, że przy następnej okazji je się podwójnie, podświadomie nadrabiając zaległości.

4. Jedz małe porcje

Zdecydowanie lepiej jeść mniej, ale częściej; konsumować w spokoju, dokładnie przeżuwając każdy kęs i unikać zewnętrznych rozpraszaczy. Niewielkie, lecz zaspokajające łaknienie porcje są trawione i spalane szybciej. Poza tym nie dopuszcza się wtedy do głodówki, której efekty opisaliśmy powyżej.

5. Słodzone napoje zastąp wodą mineralną

Ciało człowieka składa się z wody aż w 70%, co świadczy o tym, że jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – wspiera pracę wszystkich organów, zwiększa tempo metabolizmu, pomaga walczyć z zaparciami, poprawia kondycję skóry... Natomiast słodzone napoje są nie tylko kaloryczne, ale też niezdrowe – powodują nienaturalny wyrzut insuliny, obciążając tym trzustkę i serce, często też zawierają niebezpieczne substancje, takie jak sztuczne barwniki i ulepszacze smaku.

6. Wystrzegaj się cukru

Unikaj produktów wysokoprzetworzonych, które nierzadko wypełnione są nim po brzegi, takich jak wszystkie rodzaje pieczywa cukierniczego, słone przekąski, kandyzowane owoce, gotowe dania i sosy, żywność typu fast food, słodzone płatki śniadaniowe i produkty zawierające w swoim składzie syrop glukozowo-fruktozowy. Do posłodzenia herbaty lub kawy wybierz stewię.

7. Pamiętaj o błonniku

Błonnik to frakcja węglowodanów, która nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym (jest odporna na działanie enzymów trawiennych). Tworzy żele i śluzy, które korzystnie wpływają na pasaż treści jelitowej – zwiększa uczucie sytości i spowalnia proces opróżniania żołądka. Włącz zatem do codziennego menu owies, komosę ryżową, siemię lniane, orzechy oraz świeże owoce i warzywa.

8. Ćwicz regularnie

Głównym celem diety jest przede wszystkim poprawa sylwetki, a nie samo zrzucenie nadmiaru kilogramów. A do tego konieczne jest jednoczesne zmniejszanie tkanki tłuszczowej i zwiększanie mięśniowej. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie, przyspiesza przemianę materii i pomaga w produkcji kolagenu odpowiadającego za napięcie skóry, dzięki czemu nie staje się obwisła i pokryta cellulitem.

9. Ogranicz spożywanie alkoholu

Alkohol jest nie tylko kaloryczny, ale też powoduje wzrost łaknienia.

10. Wystrzegaj się pokus

Niewielkie odstępstwa od diety, szczególnie tej trwającej wiele tygodni, nie są niczym strasznym. Jednak trzeba pamiętać, aby nie stały się codziennością, bo z pozoru niewinne często bywają główną przyczyną efektu plateau.