Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Gdy waga stanie, ty rusz się z miejsca!

21 czerwca 2023 r.
Udostępnij
Gdy waga stanie, ty rusz się z miejsca!

Zastój w odchudzaniu, choć nie pomaga w utrzymaniu motywacji do dalszej pracy nad swoją sylwetką, jest naturalny i wynika z adaptacji organizmu do nowych warunków. Dla nas zmiana nawyków żywieniowych i spadek masy ciała to czysta satysfakcja, natomiast dla niego to czas głodu i wzmożonego wysiłku, przed którym chce się bronić. Dlatego zawsze przychodzi moment, w którym zaczyna się buntować przeciwko dalszej utracie kilogramów, manifestując to spowolnieniem metabolizmu.

Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

  1. Odpuść na chwilę

Nie chodzi o to, aby zacząć spożywać wszystko to, co zabronione na diecie, ale by urozmaicić ją w zdrowe przekąski i desery lub zjeść w końcu porcję obiadu, na jaki od dawna miało się ochotę. Nawet kilka dni rozluźnienia dadzą organizmowi sygnał, że trudne czasy minęły. Znów zacznie normalnie reagować na skuteczną wcześniej dietę.

  1. Sprawdź kalorie

Gdy stajemy się lżejsi, automatycznie zużywamy mniej energii i potrzebujemy mniej kalorii niż na samym początku. Dlatego zapotrzebowanie kaloryczne trzeba aktualizować. Dzięki temu ujemny bilans – najważniejszy czynnik wpływający na spadek masy ciała – będzie nadal utrzymywany.

Jak obliczyć podstawową przemianę materii przy obecnej wadze:

  • u kobiet: (9,99 × masa ciała w kg) + (6,25 × wzrost w cm) - (4,92 × wiek) - 161
  • u mężczyzn: (9,99 × masa ciała w kg) + (6,25 × wzrost w cm) - (4,92 × wiek) + 5
  1. Zadbaj o sen

Mówi się, że 70% sukcesu to dieta, a 30% trening, jednak jesteśmy zdania, że w tym wyliczeniu brakuje miejsca na regenerację. Jeżeli masz pewność, że w realizacji planu dietetycznego i treningowego nie można ci nic zarzucić, to zwróć uwagę na swój sen. To, czy się wysypiasz, ma ogromny wpływ na dynamikę odchudzania.

  1. Wykonaj badania

Od lat próbujesz bez skutku różnych diet? Być może twój organizm jest już nimi wyniszczony, a jego procesy regulacyjne zostały zaburzone. Dlatego warto systematycznie wykonywać choćby podstawowy pakiet badań, czyli morfologię, profil lipidowy, TSH, stężenie glukozy i insuliny na czczo. Niekiedy może okazać się, że zastój w odchudzaniu sygnalizuje poważniejszy problem, który trzeba wyeliminować, by powrócić do redukcji masy ciała.

Jeśli jesteś uczestnikiem FIT6 i borykasz się z podobnym problemem, pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować go z dietetykiem klinicznym naszego programu!