Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jak przyspieszyć metabolizm

25 sierpnia 2022 r.
Udostępnij
Jak przyspieszyć metabolizm

Zaczynasz odchudzanie, przyjmujesz 1500 kcal dziennie, kilogramy spadają… Mija miesiąc za miesiącem… Wciąż stosujesz dietę 1500 kcal, a waga stoi w miejscu... Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – Twój organizm przyzwyczaił się do takiej podaży energetycznej i przestał na nią reagować.

Co powinieneś zrobić, aby ruszyć z miejsca? Zwiększyć kaloryczność spożywanych produktów! Bo gdy ciało odnotowuje energetyczne braki, metabolizm znacząco zwalnia. Ważne jest jednak nie tylko ile, ale i co jesz. Możesz być na dodatnim bilansie kalorycznym, lecz konsumując w kółko kurczaka, nie dostarczysz sobie odpowiednich wartości odżywczych… Jeśli w śniadaniu i obiedzie znajdują się węglowodany, a zabraknie ich w kolacji, organizm wpadnie w panikę i spowolni przemianę materii, by przetrwać ten trudny czas. Dlatego staraj się, aby w Twojej diecie od samego początku było ich jak najmniej – wykorzystuj je wyłącznie podczas przygotowywania śniadania, a potem wybieraj już tylko białka, tłuszcze i błonnik w formie warzyw.  

Nie przesadzaj z aktywnością fizyczną; aeroby zamień na krótki i intensywny interwał, wykonuj mniej ćwiczeń kardio. Bardzo duży wysiłek wprawdzie zwiększy liczbę spalonych kalorii podczas treningu, ale równocześnie pobudzi nadnercza do wydzielania kortyzolu, co z kolei obniży zdolność relaksacji i spowolni procesy metaboliczne. Jego poziom podnosi także stres – unikaj go, jak tylko możesz!

Ponadto hormony, np. leptyna odpowiedzialna za uczucie sytości, są bardzo niezadowolone, gdy się nie wysypiasz. Kładź się spać między godziną 21.00 a 24.00 – wtedy gruczoły dokrewne najlepiej się regenerują.

Jak widzisz, przyczyn zastoju wagi może być kilka – nieodpowiednia podaż kalorii, zbyt duży wysiłek, stres, niewysypianie się. Zastanów się, która dotyczy Ciebie i zacznij działać. Teraz już wiesz, co masz robić :)