Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kubek pełen smaku, aromatu i… zdrowia

6 maja 2020 r.
Udostępnij
Kubek pełen smaku, aromatu i… zdrowia

Każdego dnia ludzie na świecie wypijają prawie 3 miliardy filiżanek kawy. Według danych Food Research Institute w naszym kraju ponad 70% osób pije ją regularnie. Badania wskazują, że kobiety zwykle sięgają po białą, a mężczyźni po mocne, wyraziste espresso. Niezależnie od rodzaju, picie kawy stanowi przyjemny rytuał dodający tak pożądanej w pędzącej codzienności energii. Ale czy uznawana przez lata za używkę może przynosić korzyści zdrowotne i pozytywnie wpływać na proces odchudzania…?

DLA KOGO

Maksymalna zawartość kofeiny w diecie zdrowego dorosłego człowieka powinna wynosić ok. 400 mg, co odpowiada 4 średniej wielkości filiżankom kawy. Zaleca się jednak, aby dla dobrego samopoczucia nie przekraczać 3 dziennie. Jeszcze bardziej spożycie tego napoju powinny ograniczyć kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby borykające się z nadciśnieniem, problemami sercowymi, atakami lęku i paniki, zapaleniem błony śluzowej lub wrzodami żołądka, refluksem oraz chorobami dwunastnicy i trzustki. W przypadku kłopotów z zasypianiem po małą czarną warto sięgnąć jedynie rano.

Rodzaj kawy
Pojemność Zawartość kofeiny
Espresso 30 ml  65 mg
Tradycyjna 250 ml 70-140 mg
Rozpuszczalna 250 ml 50-80 mg
Cappuccino 150 ml 65 mg

KIEDY

Nasze cykle okołodobowe regulowane są przez produkcję kortyzolu. To hormon, który przyspiesza tempo przemian metabolicznych, stymuluje do działania. Zaraz po przebudzeniu jego stężenie jest wysokie, po czym stopniowo maleje. Stąd też pierwszą kawę najlepiej wypić godzinę-dwie po wstaniu z łóżka, kiedy poziom energii zaczyna spadać. Kofeina działa już po 30 minutach, przez około 4-5 godzin, więc należy zachować taki właśnie odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi filiżankami, a ostatnią wypić kilka godzin przed snem.

W JAKIM CELU

Odpowiadając na pytanie postawione na początku wpisu, przytoczymy kilka faktów na temat kawy i jej wpływu na zdrowie oraz utratę zbędnych kilogramów.

  • Jest prawdziwą skarbnicą związków bioaktywnych. Znajdziemy w niej nie tylko kofeinę, ale i, szczególnie w kawie zielonej, drogocenny kwas chlorogenowy. Odgrywa on ważną rolę w metabolizmie cukru, nie tylko hamując wzrost jego poziomu we krwi, ale i utrudniając wchłanianie z pożywienia, co z kolei zmusza organizm do korzystania z rezerw tłuszczu.
  • Zawiera cały szereg substancji o silnych właściwościach antyoksydacyjnych oraz cennych dla zdrowia minerałów (wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, chrom, cynk) i witamin z grupy B.
  • Bez dodatku cukru i mleka jest niskokaloryczna, a wypita po obfitym posiłku wspomaga ruchy perystaltyczne żołądka i jelit, usprawniając proces trawienia.
  • Dzięki właściwościom termogenicznym przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.
  • Jej regularne spożywanie w umiarkowanych ilościach poprawia poziom energetyczny w organizmie, wzmaga czujność oraz działa korzystnie na funkcje poznawcze i pamięć; Zwiększa też poziom serotoniny i dopaminy odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Jak widzicie, zwykła mała czarna potrafi zdziałać wiele dobrego. Zapraszamy zatem do FM CAFE, gdzie znajdziecie najlepsze kawy naturalne, aromatyzowane i funkcjonalne!