Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Odrobina pikanterii w programie

25 kwietnia 2022 r.
Udostępnij
Odrobina pikanterii w programie

Różnorodność smaków sprawia, że z ciekawością i przyjemnością wyruszamy w kulinarne podróże po kuchniach całego świata. Z ostrymi daniami kojarzy się przede wszystkim azjatycka i indyjska. Czy będąc uczestnikiem programu FIT6 warto obrać ten kierunek?

Jak najbardziej! Przyprawy takie jak: kurkuma, pieprz czarny i cayenne, curry czy ostra papryka posiadają składniki aktywne, które odpowiadają za zmniejszenie ilości cytokin prozapalnych będących jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych. Ponadto wpływają na zwiększenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny, redukcję nadmiernego ciśnienia tętniczego, regulację cholesterolu oraz kontrolę apetytu. To ostatnie może przełożyć się na lepsze wyniki odchudzania.

Pomimo tych korzystnych właściwości trzeba mieć także na uwadze przeciwwskazania do stosowania ostrych potraw. Należą do nich zapalenie żołądka i jelit, zespół jelita drażliwego, SIBO i inne przypadłości związane z niewłaściwym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.

I jak niemal w każdej sferze życia – co za dużo, to niezdrowo – nadużywanie pikantnych przypraw może doprowadzić do zmian w ciśnieniu krwi, co z kolei negatywnie wpływa na samopoczucie. Natomiast umiar może przynieść same korzyści.