Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Dynia – smak jesieni

11 października 2021 r.
Udostępnij
Dynia – smak jesieni

Kolorowe liście, kasztany, ciepły koc, halloween i...  sezonowe przysmaki – oto, za co kochamy jesień! Jednym z najpopularniejszych o tej porze roku i najbardziej znanych na świecie warzyw jest dynia, która występuje w cztererch odmianach: hokkaido, piżmowej, olbrzymiej oraz zwyczajnej. W Polsce rozpowszechnione są przede wszystkim dwie ostatnie.

Ogromną zaletą dyni jest niewielka liczba kalorii – zaledwie 34 kcal na 100 g produktu. Ponadto jest niezwykle bogata w błonnik i składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, selen, potas, cynk oraz kwas foliowy i witaminy: A, B3, C i E. Ponadto skrywa w sobie wielki potencjał prozdrowotny. Wykazuje właściwości kardioprotekcyjne, zapobiega zaparciom, reguluje poziom lipidogramu, obniżając stężenie cholesterolu całkowitego oraz redukuje negatywny wpływ stresu oksydacyjnego na oczy za sprawą karotenoidów o działaniu przeciwzapalnym.

Znajdziesz ją w 3 FITowych przepisach: na zupę-krem, leczo  i owsiankę.

Dynia może stanowić element zbilansowanego posiłku, który jest bogaty zarówno w węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze. Należy jednak pamiętać, że zawiera wysoki indeks glikemiczny, dlatego też nie powinna być spożywana w dużej ilości przez osoby chorujące na insulinooporność i inne problemy związane z poziomem cukru we krwi.